Chystáš se na turnaj?

 

Chystáš se na první turnaj v judu a ani nevíš, co bys měl/a vlastně vědět, než se na takový turnaj vydáš?

Po přečtení tohoto manuálu zvládneš vše bez vážných problémů.

 

S kým se budeš prát?

Aby turnaje v judu byly co nejvíce vyrovnané, závodí se ve věkových kategoriích, které jsou dále rozděleny na hmotnostní kategorie.

„Mláďata“ je kategorie pro nejmladší závodníky je rozdělena na kategorie U9 a U11.

 • V kategorii U9 závodní děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 9 let.
 • V kategorii U11 Závodí děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 11 let.
 • Hmotnostní kategorie v mláďatech nejsou pevně nastaveny a vytvářejí se až na turnaji. Po ukončení vážení seřadí hlavní rozhodčí startovní lístky všech mláďat od nejlehčí/ho po nejtěžší/ho. Poté vytvoří skupinky po 2-5 závodnících. Hmotnost nejtěžšího závodníka ve skupince nesmí přesahovat 10 % hmotnosti nejlehčího závodníka v kategorii.
 • Nemá tedy smysl řešit žádné hubnutí, maximálně se ráno v den turnaje střídmě nasnídáš a se svačinou počkáš až po vážení. Největší jablko co váží 300g si sníš až po vážení...
 • V obou kategoriích závodí chlapci a dívky společně.

„Mladší žáci“ je kategorie pro děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 13 let (U13).

 • Dívky a chlapci už soutěží ve vlastních kategoriích – „mladší žáci“, „mladší žákyně“.
 • Hmotnostní kategorie jsou pevně nastaveny Českým svazem juda.
 • Aktuální hmotnostní kategorie si můžeš prohlédnout před nebo po tréninku na naší nástěnce.
 • Redukci hmotnosti (hubnutí) pro soutěžení zvaž pouze pro turnaje ze série Českého poháru a poraď se o tom s trenérem a rodiči. Nedoporučujeme rychlou redukci hmotnosti nad 0,5 kg. Takže pokud máš třeba 2 kg přes limit nižší hmotnostní kategorie, neřeš to, vyzkoušíš tu vyšší a je velká šance, že za půl roku (přibereš a vyrosteš) budeš mít hmotnost přesně pro tu vyšší kategorii.

„Starší žáci“ je kategorie pro děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 15 let (U15).

 • Platí stejné informace jako u mladších žáků.

„Dorostenci“ je kategorie pro mládež do 18 let (U18).

 • Pokud se jako dorostenec chystáš na svůj první turnaj, prober to s někým z trenérů, abychom mohli společně vybrat vhodný turnaj na rozjezd

Co s sebou potřebuješ na turnaj?

 1. Čisté bílé kimono a pásek. Rukávy kabátu od kimona by měly při předpažení dosahovat po zápěstí. Nohavice kalhot by měly dosahovat po kotníky. Konce pásku by po zavázání měly dosahovat zhruba do půlky stehen. Pozor na modré kimono, na většině menších soutěží tě v něm nechají startovat (ale nemusejí). Toto však neprojde na Českých pohárech. Proto měj s sebou VŽDY BÍLÉ KIMONO.
 2. Licenci závodníka. Na začátku každého kalendářního roku vám dáváme na tréninku startovní licenci. Pokud jsi ztratil/a, je možné ji opět vytisknout z evidence členů Českého svazu juda - https://evidence.czechjudo.org/easyusers.aspx. Licence musí být platná pro daný kalendářní rok a musí na ní být barevná fotografie (pokud v evidenci nemáš fotografii ale pouze logo klubu, požádej trenéra na tréninku, aby tě vyfotil a fotografii ti tam vložil)
 1. Přezůvky. Aby se zachovala co nejvyšší čistota zápasové plochy a okolní plochy, je důležité, aby sis s sebou na turnaj vzal/a přezůvky. Organizátor turnaje pak na místě určí, jestli se máš přezout u vchodových dveří do haly, nebo až někde uvnitř. Jakmile potkáš bez přezůvek u dveří na toaletu rozhodčí Broňu, namaže si tě na chleba, jinak je nejhodnější a spravedlivý miláček... :-)
 2. Svačinu. Měj s sebou něco menšího a lehčího na svačinu po vážení, například jablko nebo banán (případně jeden řádek čokolády). Větší množství čokolády, či jiného jídla dle chuti, nechej na oslavy vyhraných zápasů po ukončení turnaje
 3. Kartičku pojišťovny a kontakt na rodiče. Člověk nikdy neví, co se může stát a je lepší být připravený
 4. Peníze na startovné. Startovné na menších turnajích se pohybuje v rozmezí 150-200 kč, na Českých pohárech 300 kč.

 

Co tě čeká po příchodu do turnajové haly?

 Prvním krokem je registrace.

 • Někde v hale bude stoleček, u kterého prodávají startovní lístky. Přijdeš ke stolečku, pozdravíš a poprosíš o jeden startovní lístek pro svoji kategorii (pokud nebudeš vědět, jakou kategorii potřebuješ, řekni rok svého narození, nebo ukaž licenci a obsluha stolečku už bude vědět, jaký lístek ti mají dát). Zaplatíš startovní poplatek a poděkuješ za lístek.
 • Do startovního lístku potom napíšeš (čitelně!) svoje jméno a příjmení, klub (Tori Judo Brno), kyu – (pásek, který máš zapsaný v licenci), rok narození. Nevyplňuj hmotnost, to udělají rozhodčí u váhy.
 • Vyplněný startovní lístek si spolu s licencí vezmeš ke stolku s váhou. Možná u něj bude fronta, takže se do ní zařadíš a počkáš. Až na tebe přijde řada, pozdrav rozhodčí a předej jim startovní lístek s licencí. Poté si stoupneš bez obuvi na váhu, nejlépe ve spodním prádle ať jsi co nejlehčí, rozhodčí zapíše tvoji hmotnost na startovní lístek a druhý rozhodčí zkontroluje, jestli máš v pořádku licenci. Startovní lístek si nechají a licenci ti vrátí. Nezapomeň si licenci vzít, ať jí nemusíš znovu tisknout (už se to párkrát stalo).

Po registraci máš volno až do začátku turnaje. Čas, ve který turnaj začne, je většinou uvedený na rozpisu turnaje. Takže si můžeš dát svoji lehkou svačinku a napít se (ideálně pij celý den čistou vodu, nebo lehce oslazený čaj).

Zhruba 30-45 minut před začátkem turnaje se rozcvič. Na některých turnajích je organizována společná rozcvička, většinou to tak ale není a rozcvička je tedy na tobě. Oblékni si kimono a s ostatními dětmi z oddílu se přesuň na žíněnku. Rozcvičíte se stejně jako na tréninku – rozběháte se, rozkroužíte od hlavy k patě, protáhnete svaly, zopakujete gymnastiku a svoje oblíbené chvaty, které vám fungují na randori při tréninku.

Můžete si k tomu zvolit jednoho z vás, kdo je svým "zlobením na tréninku" nejvíce vidět, proto bude mít na vedení rozcvičky nejvíce energie... :-)

 Těsně před zahájením turnaje budou v hale vyvěšený tabulky s kategoriemi. Podle toho kolik jsi vážil/a a dle tvého roku narození najdi svou kategorii, ať víš, jakou kategorii se budeš prát a kolik budeš mít zápasů, kolik soupeřů je v tabulce. Pokud je pavouk s 30ti závodníkama, půjdeš vždy max 3 - 5 zápasů.

Až hlavní rozhodčí poprosí o nástup všech závodníků pro zahájení turnaje, stoupneš si s dalšími dětmi z oddílu do zástupu, poslechneš si, jak bude turnaj probíhat, na kterém zápasišti budou probíhat zápasy jednotlivých kategorií a tak dále. Až zazní REI, ukloníš se, dojdeš si pro přezůvky a odejdeš ze žíněnky čekat, než na tebe přijde řada.

NEZAPOMEŇ SI DOJÍT PŘED VÁŽENÍM NA TOALETU a svačinu si raději schovej po vážení, času na lehké jídlo (jablko, banán, rozinky) budeš mít dost a určitě se to dá ráno chvilku vydržet.

Rozhodčí většinou oznámí start tvojí kategorie cca 10-15 minut předem, takže až uslyšíš, že se tvoje hmotnostní kategorie má připravit na nějakou tatami, dojdeš k té tatami a počkáš na své zápasy.

Jak správně nastupovat na zápas se dozvíš v tomto videu -> link na video.

Pamatuj, že z turnaje by ses neměl/a stresovat. Je to sport, který děláš pro radost a trávíš tím svůj volný čas. Nikdo od tebe neočekává, že budeš hned mistr světa. Když zvítězíš, bude to super, když ne, svět se nezboří. Budeme tě mít pořád stejně rádi a aspoň budeme vědět, co máme na tréninku do příště zlepšit.

Na většině turnajů s tebou bude někdo z našich trenérů a bude tě podporovat.

Pokud máš po přečtení tohoto manuálu ještě nějaké dotazy, zeptej se náš na tréninku, nebo zavolej/napiš  ;-)

manuál pro naše děti a budoucí šampiony vytvořil Myny

__________________________________________________________________________

PS:

Není třeba se svých soupeřů obávat, jsou to děti většinou stejně staré a podobně těžké jako ty, ráno snídají stejné věci, večer vyprazdňují stejné věci jako ty, trénují stejný sport jako ty. Trénují stejné Ogoši jako ty. Jejich trenér je také jenom člověkem jako tvůj trenér, pokud by chodili na společný trénink, házíš je na tréninku stejně jako tvé kamarády, kteří jsou kolikrát těžší a starší než ty, proto se per jako na tréninku s čistou hlavou dle pravidel, s respektem k soupeři.

 V nejhorším případě spadneš na zem, kam jsi za trénink spadnul už 100x..., prostě dělej chvaty, ničím jiným soupeře nehodíš...

Ať už to dopadne jakkoliv, vždy podej soupeři ruku na důkaz toho že boj s ním po mate skončil. Vyjadřuješ tím úctu ke sportu, který již v 19. století nastavil Jigoro Kano. Sám jednou své svěřence povedeš ve stejném duchu.

Můžeš jít také na turnaji pouze jeden zápas, proto se nikdy nekoukej dál, co tě čeká až porazíš prvního soupeře. Vždy musíš řešit pouze ten konkrétní zápas, který máš před sebou. K tomu dalšímu už dojít vůbec nemusí...

Judo je velmi nevyzpytatelné, např. těžký soupeř, který je u tebe v pavouku na tvé straně se k tobě vůbec dostat nemusí. I ten nejsilnejší soupeř může udělat chybu a prohrát s někým s kým si potom lehce poradíš.

Čím budeš dál, tím budou zápasy tvrdší. Čím obávanější budeš pro své soupeře, tím větší prestiž pro ně bude tě porazit. Každý zápas začíná z nuly na obou stranách. Každý zápas trvá i poslední vteřinou a je možné jej otočit.

Je hodně vítězů, šampión je ten, kdo vítězství dokáže obhájit dalším turnajem.

...nebál bych se toho :-)  Lukáš

Výsledky turnajů

17.10. 2015 Židlochovice

1.místo Lea Poulíčková David Wolf Marek Heža Ondřej Foukal Honza Mrázek Václav Tesařík Vojta...

ČP Teplice 3. 10. 2015

Dneska jsme obsadili celkem: 3x PRVNÍ MÍSTO: Gabka Prášková, Ester Svobodová (starší žakyně), Radim...

Krems Rakousko 22.03.2015

Turnaje se zúčastnilo celkem 238 závodníků ze 30 klubů. V pořadí klubů SK Tori Judo obsadilo 11....

Formuláře ke stažení

formulář pro lékařskou prohlídku

Tiskopis stačí vytisknout ve formátu A6 a nechat potvrdit u praktického lékaře. Razítko - datum nesmí být starší než 1 rok. Tento záznam je na turnajích přísně požadován a v případě že chybí, díťě nesmí startovat. Je to nekompromisně dodržováno. Chráníte s tím vaše díťě.   Lékařská...

Novinky

Vázání pásku

www.youtube.com/watch?v=pdd-Qvsvm74&feature=youtu.be

RAW DOBROTY BRNO

RAW DORTY A DOBROTY BRNO Nejen pro děti a jejich zdravé mlsání :o)   Výrobky jsou 100% rostlinného původu bez přídavku cukru, bez lepku a bez jakýchkoliv chemických přísad. Tvoříme je pro Vás vždy čerstvé na objednávku. Všechny naše dobroty jsou vhodné pro vegany, vitariány, diabetiky,...

Nová kniha "JUDO" od slovenského kolegy Miloše Štefanovského

Džudo je v súčasnosti dynamický úpolový šport, ktorý má svoje pevné miesto v programe hier letnej olympiády od roku 1964. Od času, kedy boli v džude vytvorené pravidlá súťaženia, začali ľudia vnímať džudo aj ako športový výkon. Dnes, najmä vďaka vedeckým prístupom vieme, že...