TURNAJE KALENDÁŘ 2023_24

Na všechny turnaje jsou nezbytné:

  • min. bíložlutý pás 6/5 Kyu, zkoušky probíhají vždy na letním kempu
  • licence 2024 - kontaktujte nás emailem, zašleme Vám ji.


23. BŘEZEN 2024 PŘÍPRAVKY TORI KATEGORIE U10-U16 (ročník 2016-2009)

další termín turnaje přípravek 23. BŘEZEN 2024 - PRO ROČNÍKY 2016-2009

rozpis



verze 26.11.2023

verze 11.3.2023 

OSTATNÍ ROZPISY NALEZNETE NA WWW.JUDO-JMK.CZ nebo na WWW.CZECHJUDO.ORG 

V SEKCI KALENDÁŘŮ


Změna ve věkových kategoriích od 1.1.2023

  • U8 Mladší přípravka (7 let)
  • U10 Starší přípravka (8-9 let)
  • U12 Mladší žáci a žákyně (10-11 let)
  • U14 Starší žáci a žákyně (12-13 let)
  • U16 Mladší dorost (14-15 let)
  • U18 Dorost (16-17 let)
  • U21 Junioři a juniorky 18-20 let)
  • Muži a ženy (21 a starší)



PŘEBORY A MISTROVSTVÍ ČR 2024

     9.11.2024 PČR starších žáků a žaček (U14)

     10.11.2024 MČR mladšího dorostu (U16)


2024 
opět proběhne Šampionát mláďat U10+U12 

ve Veselí nad Moravou



CHYSTÁŠ SE NA SVŮJ PRVNÍ TURNAJ?

Chystáš se na první turnaj v judu a nevíš, co bys měl/a vlastně vědět, než se na takový turnaj vydáš?

Po přečtení tohoto manuálu zvládneš vše bez vážných problémů.

S KÝM SE BUDEŠ PRÁT?

Aby turnaje v judu byly co nejvíce vyrovnané, závodí se ve věkových kategoriích, které jsou dále rozděleny na hmotnostní kategorie.


Kategorie "mláďata - mladší a starší přípravka" je pro nejmladší závodníky rozdělena na kategorie U8 a U10.


  • V kategorii U8 "mladší přípravka" závodí děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 8 let.  TYTO KATEGORIE NEBÝVAJÍ NA TURNAJÍCH TAK ČASTO OBSAZENÉ, DĚTI SE V TOMTO VĚKU ZPRAVIDLA JEŠTĚ NEPEROU.

    V roce 2024 se jedná pouze o ročník 2017. Ročník 2018 musí počkat do příštího roku 2025.

  • V kategorii U10 "starší přípravka" závodí děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 10 let.
  • Hmotnostní kategorie v mláďatech nejsou pevně nastaveny a vytvářejí se až na turnaji. Po ukončení vážení seřadí hlavní rozhodčí startovní lístky všech mláďat od nejlehčí/ho po nejtěžší/ho. Poté vytvoří skupinky po 2-5 závodnících. Hmotnost nejtěžšího závodníka ve skupince nesmí přesahovat 10 % hmotnosti nejlehčího závodníka v kategorii.
  • Nemá tedy smysl řešit žádné hubnutí, maximálně se ráno v den turnaje střídmě nasnídáš a se svačinou počkáš až po vážení. Největší jablko co váží 300g si sníš až po vážení.
  • V obou kategoriích závodí chlapci a dívky společně.

"mladší žáci a žákyně" je kategorie pro děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 12 let (U12).

  • Dívky a chlapci už soutěží ve vlastních kategoriích - "mladší žáci", "mladší žákyně".
  • Hmotnostní kategorie jsou pevně nastaveny Českým svazem Juda.
  • Aktuální hmotnostní kategorie si můžeš prohlédnout před nebo po tréninku na naší nástěnce.
  • Redukci hmotnosti (hubnutí) pro soutěžení zvaž pouze pro turnaje ze série Českého poháru a poraď se o tom s trenérem a rodiči. Nedoporučujeme rychlou redukci hmotnosti nad 0,5 kg. Takže pokud máš třeba 2 kg přes limit nižší hmotnostní kategorie, neřeš to, vyzkoušíš tu vyšší a je velká šance, že za půl roku (přibereš a vyrosteš) budeš mít hmotnost přesně pro tu vyšší kategorii.

"starší žáci a žákyně" je kategorie pro děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 14 let (U14).

  • Platí stejné informace jako u mladších žáků.

"mladší dorost" je kategorie pro děti, které v daném kalendářním roce nedovrší 16 let (U16).

  • Platí stejné informace jako u mladších žáků.

"dorost" je kategorie pro mládež do 18 let (U18).

  • Pokud se jako dorostenec chystáš na svůj první turnaj, prober to s někým z trenérů, abychom mohli společně vybrat vhodný turnaj na rozjezd.

CO S SEBOU POTŘEBUJEŠ NA TURNAJ?

  1. Čisté bílé kimono a pásek - Rukávy kabátu od kimona by měly při předpažení dosahovat po zápěstí. Nohavice kalhot by měly dosahovat po kotníky. Konce pásku by po zavázání měly dosahovat zhruba do půlky stehen. Pozor na modré kimono, na většině menších soutěží tě v něm nechají startovat, ale nemusí, například na Českých pohárech. Proto měj s sebou VŽDY BÍLÉ KIMONO.
  2. Licenci závodníka - Na začátku každého kalendářního roku vám po úhradě licence - pojištění aktualizujeme startovní licenci. Pokud jsi ztratil/a, je možné ji opět vytisknout z evidence členů Českého svazu juda, řekneš trenérovi a on ti ji zašle v el. podobě do emailu.   

Licence musí být platná pro daný kalendářní rok a musí na ní být barevná fotografie (pokud v evidenci nemáš fotografii, ale pouze logo klubu, požádej trenéra na tréninku, aby tě vyfotil a fotografii ti tam vložil).

U vážení je nezbytné ji předložit, nyní již stačí ukázat ve tvém chytrém telefonu.

Dále si nezapomeň:

Přezůvky - Aby se zachovala co nejvyšší čistota zápasové plochy a okolní plochy, je důležité, aby sis s sebou na turnaj vzal/a přezůvky. Organizátor turnaje pak na místě určí, jestli se máš přezout u vchodových dveří do haly, nebo až někde uvnitř. Jakmile potkáš bez přezůvek u dveří na toaletu rozhodčí Broňu, namaže si tě na chleba, jinak je nejhodnější a spravedlivý miláček... :-)

Svačinu - Měj s sebou něco menšího a lehčího na svačinu po vážení, například jablko nebo banán (případně jeden řádek čokolády). Větší množství čokolády, či jiného jídla dle chuti, nechej na oslavy vyhraných zápasů po ukončení turnaje

Kartičku pojišťovny a kontakt na rodiče - Člověk nikdy neví, co se může stát a je lepší být připravený

Peníze na startovné - Startovné na menších turnajích se pohybuje v rozmezí 250-350Kč, na Českých pohárech 500Kč.


CO TĚ ČEKÁ PO PŘÍCHODU DO TURNAJOVÉ HALY?

Prvním krokem je registrace.

  • Někde v hale bude stoleček, u kterého prodávají startovní lístky. Přijdeš ke stolečku, pozdravíš a poprosíš o jeden startovní lístek pro svoji kategorii (pokud nebudeš vědět, jakou kategorii potřebuješ, řekni rok svého narození, nebo ukaž licenci a obsluha stolečku už bude vědět, jaký lístek ti mají dát). Zaplatíš startovní poplatek a poděkuješ za lístek.
  • Do startovního lístku potom napíšeš (čitelně!) svoje jméno a příjmení, klub (Tori Judo Brno), kyu - (pásek, který máš zapsaný v licenci), rok narození. Nevyplňuj hmotnost, to udělají rozhodčí u váhy.
  • Vyplněný startovní lístek si spolu s licencí(tištěnou barevně nebo v el.podobě vezmeš ke stolku s váhou. Možná u něj bude fronta, takže se do ní zařadíš a počkáš. Až na tebe přijde řada, pozdrav rozhodčí a předej jim startovní lístek s licencí. Poté si stoupneš bez obuvi na váhu, nejlépe ve spodním prádle ať jsi co nejlehčí, rozhodčí zapíše tvoji hmotnost na startovní lístek a druhý rozhodčí zkontroluje, jestli máš v pořádku licenci. Startovní lístek si nechají a licenci ti vrátí. Nezapomeň si licenci vzít, ať jí nemusíš znovu tisknout (už se to párkrát stalo).

Po registraci máš volno až do začátku turnaje. Čas, ve který turnaj začne, je většinou uvedený na rozpisu turnaje. Takže si můžeš dát svoji lehkou svačinku a napít se (ideálně pij celý den čistou vodu, nebo lehce oslazený čaj).

Zhruba 30-45 minut před začátkem turnaje se rozcvič. Na některých turnajích je organizována společná rozcvička, většinou to tak ale není a rozcvička je tedy na tobě. Oblékni si kimono a s ostatními dětmi z oddílu se přesuň na žíněnku. Rozcvičíte se stejně jako na tréninku - rozběháte se, rozkroužíte od hlavy k patě, protáhnete svaly, zopakujete gymnastiku a svoje oblíbené chvaty, které vám fungují na randori při tréninku.

Můžete si k tomu zvolit jednoho z vás, kdo je svým "zlobením na tréninku" nejvíce vidět, proto bude mít na vedení rozcvičky nejvíce energie... :-)

Těsně před zahájením turnaje budou v hale vyvěšeny tabulky s kategoriemi. POKUD JSI NA PŘÍPRAVKÁCH NA GORKÉHO, SVOU TABULKU NALEZNEŠ NA WEBU WWW.JUDO-JMK.CZ. 

Podle toho kolik jsi vážil/a a dle tvého roku narození najdi svou kategorii, ať víš, v jaké kategorii se budeš prát, kolik budeš mít zápasů a kolik soupeřů je v tabulce. Pokud je pavouk s 30-ti závodníky, půjdeš vždy maximálně 3 - 5 zápasů.

Až hlavní rozhodčí poprosí o nástup všech závodníků pro zahájení turnaje, stoupneš si s dalšími dětmi z oddílu do zástupu, poslechneš si, jak bude turnaj probíhat, na kterém zápasišti budou probíhat zápasy jednotlivých kategorií a tak dále. Až zazní REI, ukloníš se, dojdeš si pro přezůvky a odejdeš ze žíněnky čekat, než na tebe přijde řada.

NEZAPOMEŇ SI DOJÍT PŘED VÁŽENÍM NA TOALETU a svačinu si raději schovej po vážení, času na lehké jídlo (jablko, banán, rozinky) budeš mít dost a určitě se to dá ráno chvilku vydržet.

Rozhodčí většinou oznámí start tvojí kategorie cca 10-15 minut předem, takže až uslyšíš, že se tvoje hmotnostní kategorie má připravit na nějakou tatami, dojdeš k té tatami a počkáš na své zápasy.

Pamatuj, že z turnaje by ses neměl/a stresovat. Je to sport, který děláš pro radost, a trávíš tím svůj volný čas. Nikdo od tebe neočekává, že budeš hned mistr světa. Když zvítězíš, bude to super, když ne, svět se nezboří. Budeme tě mít pořád stejně rádi a aspoň budeme vědět, co máme na tréninku do příště zlepšit.

Na většině turnajů s tebou bude někdo z našich trenérů a bude tě podporovat.

Pokud máš po přečtení tohoto manuálu ještě nějaké dotazy, zeptej se náš na tréninku, nebo zavolej/napiš ;-)

PS:

Není třeba se svých soupeřů obávat, jsou to děti většinou stejně staré a podobně těžké jako ty, ráno snídají stejné věci, večer vyprazdňují stejné věci jako ty, trénují stejný sport jako ty. Trénují stejné Ogoši jako ty. Jejich trenér je také jenom člověkem jako tvůj trenér, pokud by chodili na společný trénink, házíš je na tréninku stejně jako tvé kamarády, kteří jsou kolikrát těžší a starší než ty, proto se per jako na tréninku s čistou hlavou dle pravidel a s respektem k soupeři.

V nejhorším případě spadneš na zem, kam jsi za trénink spadnul už 100x...Prostě dělej chvaty, ničím jiným soupeře nehodíš...

Ať už to dopadne jakkoliv, vždy podej soupeři ruku na důkaz toho že boj s ním po "mate" skončil. Vyjadřuješ tím úctu ke sportu, který již v 19. století nastavil Jigoro Kano. Sám jednou své svěřence povedeš ve stejném duchu.

Můžeš jít také na turnaji pouze jeden zápas, proto se nikdy nekoukej dál, co tě čeká až porazíš prvního soupeře. Vždy musíš řešit pouze ten konkrétní zápas, který máš před sebou. K tomu dalšímu už dojít vůbec nemusí...

Judo je velmi nevyzpytatelné, např. těžký soupeř, který je u tebe v pavouku na tvé straně se k tobě vůbec dostat nemusí. I ten nejsilnější soupeř může udělat chybu a prohrát s někým, s kým si potom lehce poradíš.

Čím budeš dál, tím budou zápasy tvrdší. Čím obávanější budeš pro své soupeře, tím větší prestiž pro ně bude tě porazit. Každý zápas začíná z nuly na obou stranách. Každý zápas je možné otočit dokonce i během poslední vteřiny. 

Je hodně vítězů, ale šampión je ten, kdo vítězství dokáže obhájit dalším turnajem.

NEBOJTE SE TOHO, jste skvělí